טיפול באקנה וצלקות אקנה

טיפול באקנה פעילה

גישת הטיפול האופטימאלית לטיפול באקנה כוללת טיפול אקוטי להשראת הפוגה במחלה ולאחריה טיפול אחזקתי. הטיפול החריף האפקטיבי ובעל התגובה המהירה ביותר הינו טיפול המשלב שיטות טיפול פיזיקאליות (ראה להלן) עם טיפול תרופתי סיסטמי (תרופות בבליעה) וטופיקאלי (למריחה על גבי העור). לכל מטופל נתאים טיפול מותאם לדרגת המחלה ממנה הוא סובל. תוך התייחסות לביטוי הקליני של המחלה, וכן למטופל עצמו. בין הטיפולים המוצעים במרפאתנו לאקנה פעילה:

חלקים מהעור נחשפים לחום גבוה (400 מעלות) למשך זמן קצר מאוד (מילישניות). החום מייצר חורים מיקרוסקופיים בעור המאפשרים חדירה טובה יותר של התרופות, משחות ו\או חומרים מעודדי פעילות.

טכנולוגיה המשקמת עור מזדקן ומייצרת עור בריא ויפה. הטיפול יעיל במיוחד לטיפול בקמטים וקמטוטים, לטיפול בכתמי גיל ושמש, צלקות אקנה ואקנה. נדרשים מספר טיפולים. משך זמן ההחלמה קצר יחסית.

קרני אור אור בעוצמה גבוהה המטשטשים כתמים ופיגמנטציה ומסייעים בהפחתת נגעי האקנה.

לייזר ואסקואלרי בעל אורך גל 577 נ"מ או 532 נ"מ המשפיע על כלי הדם, מפחית ומדכא דלקת.

הטיפול מיועד לסילוק תאי עור מתים, הפחתת נגעי אקנה דלקתים, עידוד הצמיחה המואצת של תאי עור חדשים ובאופן כללי שיפור מראה העור. לאחר פילינג כימי, שיכול להיות חלש, בינוני או חזק בעוצמתו, העור נראה חלק ורענן יותר.

ההחדרה מתבצעת ע"י מכשיר הטיקסל (אנרגיה טרמית), טכנולוגית אולטרסאונד (IMPACT) או לחץ אויר (אנרג'ט).

מפחית ומדכה דלקת.

הטיפול הפוטודינמי (PDT) מתבסס על מריחת ALA (אמינו-לבוליניק אסיד) על פני העור וחשיפת האזורים המרוחים למקורות אור שונים אשר גורמים לתגובה פוטוכימית. הטיפול פוטו-דינאמי מסייע בטיפול במחלת האקנה על ידי הפחתת מספר החיידקים על פני העור וצמצום מספר בלוטות המפרישות חלב. חלק מהמטופלים מרגישים עקצוץ קל לאחר מריחת התכשיר (ALA) ובמהלך הטיפול באור ובלייזר. רוב המטופלים לא חווים אי נוחות כלל. לעיתים אנו משתמשים במכשיר הטיקסל או בלייזר טרם מריחת ה- ALA להחשת חדירת חומר מרגש.

טיפול בצלקות אקנה

אחוז ניכר מאלו שסבלו מאקנה (פצעי בגרות) מציגים צלקות על הפנים ו/או הגב. מרבית המטופלים מציגים צלקות אקנה ממגוון סוגים: שקעים עוריים עמוקים, צלקות זווית, צלקות גליות, צלקות מורמות וכתמים אדומים או חומים. בהתאם למאפייני הצלקות יבחר הרופא את שילוב הטיפול שיביא לתוצאה האסתטית הטובה ביותר. להלן שיטות הטיפול בצלקות אקנה הנהוגות במרפאתנו:

קילוף העור בלייזר מקטעי משייף – טכניקה יעילה ביותר לטיפול בצלקות אקנה. מדובר בסדרה בת 3-6 טיפולים הדורשת 5-7 ימי החלמה בבית.

לייזר המשלב מרכיב אבלטיבי (CO2) ומרכיב לא אבלטיבי (1570 נ"מ) – מביא לשיפור משמעותי של העור וזמן החלמה קצר מלייזר ה- CO2. מדובר בסדרה בת 3-6 טיפולים הדורשת 5-7 ימי החלמה בבית.

לייזר מקטעי לא משייף (אורך גל 1565 או 1570 נ"מ) – הליך עדין באופן יחסי, אשר במהלכו אנו מייצרים "חורים" לא נראים בשכבות העור העמוקות. בתהליך הריפוי מגוייסים תאים מרובים המייצרים קולגן וממלאים את הצלקות מבפנים החוצה. מדובר בסדרה בת 6-8 טיפולים וההחלמה הינה קלה יחסית.

מחטים או פינים מעבירים זרם חשמלי לדרמיס. הזרם מעודד יצירת קולגן ומילוי הצלקות מבפנים החוצה. במרפאה מספר מכשירי גלי רדיו. אנו מתאימים את סוג המכשיר לסוג העור ועומק הצלקות. משך זמן ההחלמה קצר יחסית. במרפאתנו 6 מכשירי גלי רדיו. לכל מטופל מותאם מכשיר שונה.

בטכניקה זו מסירים את הצלקת בחיתוך סכין והפצע שנוצר נתפר בתפרים פשוטים. התוצאה הסופית היא, צלקת שטוחה וישרה במקום צלקת עגולה ושקועה. בשיטה זו מטפלים בצלקות עמוקות וגדולות במיוחד.

היוצרים עור גלי (Subcision) בהליך זה מוחדרת מחט חדה בזווית אל תוך העור במרחק של 1-2 ס"מ מהצלקת. תנועה חוזרת של המחט הורסת את הסיבים שמתחת לצלקת וכך מפרידה אותה משכבת העור העמוקה יותר וגורמת להגבהת הצלקת השקועה. בטכניקה הזו אין פגיעה בשכבה העליונה של העור פרט לנקודת החדרת המחט. הטיפול אינו משאיר סימנים למעט חבורות (סימנים כחולים) שייעלמו לאחר 1-2 שבועות והוא כרוך במספר פגישות, עם הפסקה של 3 שבועות ביניהן. שילוב טיפול זה עם טיפול לייזר יביא לתוצאה אסתטית מיטבית.

מדובר בטיפול נקודתי, המיועד לשיפור צלקות עמוקות במהלכו מוחדר החומר הפעיל (85% TCA) אל בסיס הצלקת בעזרת קיסם, במטרה לייצר פצע נקודתי שבתהליך הריפוי שלו יעודד יצירה של קולגן. באזורים המטופלים מקבל העור מיידית גוון לבן אשר נעלם לאחר שעות ספורות ומופיעה אדמומיות, ההופכת לפצע שיגליד ויחלים בתקופה של עד 3 שבועות. מיד לאחר הטיפול אנו מבצעים טיפול בלייזר להחשת תהליך הריפוי ולמקסום התוצאה האסתטית. לאחר 2-3 טיפולים, ניתן להבחין בשיפור של כ-50-80 אחוז בעומק הצלקות.

הזרקת חומרים מבוססי סידן או חומצה היאלרונית לעידוד יצירת סיבי קולגן ברקמה. ההזרקה מתבצעת ע"י מחט או ע"י מכשיר המשתמש בלחץ פנאומטי כדי להחדיר בלחץ אויר חומרים לרקמה.

הזרקה של חומרים ביוסטימולטורים (חומרים המעודדים את הפיברובלסטים לייצור סיבי קולן ואלסטין חדשים ובריאים) הינה טיפול ידוע המעבה ומחזק את העור. ההזרקה הינה עמוקה – לשכבת הדרמיס או השומן. אנו משתמשים במספר חומרים באינדיקציה האמורה: סקולפטרה (חומצה פולילקטית), אלנסה ( פוליקפרולקטון ), רדיאס או רנו (קלציום הידרוקסיאפטיט). לרוב נדרשים 2-3 טיפולים במרחק 6-8 שבועות על מנת להניע תהליך משחזר ומשקם. הייתרון בטיפולים האמורים הוא שמבנה הפנים לא משתנה.

IPL או לייזר פיגמנטארי מסוג QS או PS (משכי פעימה שונים) לטשטוש כתמים ושיפור טקסטורה.

שיטת טיפול לשיפור מראה ומרקם העור שתוצאותיה עור חלק ואחיד יותר.

לייזר ואסקואלרי בעל אורך גל 577 נ"מ – יעיל לטשטוש כתמים אדומים או טיפול בכלי דם.

חלקים מהעור נחשפים לחום גבוה (400 מעלות) למשך זמן קצר מאוד (מילישניות). החום מהדק את העור, יוצר קילוף עדין ומעודד יצירת סיבי קולגן חדשים.

אחרי

לפני